top of page

SPECIALNE GEODETSKE IZMERE

 

S partnerskimi geodetskimi biroji uvajamo nove tehnologije zajema podatkov z vrhunskimi 3D skenerji, daljinsko vodenim malim helikopterjem in letalom. Zajeti podatki se obdelujejo z ustreznimi najsodobnejšimi računalniškimi grafičnimi programi. Poleg specializacije izdelave arhitekturnih posnetkov pokrivamo tudi celoten spekter geodetskih izmer in storitev.

HITRO KARTIRANJE Z VISOKO NATANČNOSTJO!

 

Virtualno lasersko skeniranje  (VLS) je dokaj nova tehnologija, tako v Sloveniji, kakor tudi drugod po svetu, na osnovi katerega lahko v relativno kratkem času in 'dostopni' ceni pridobimo/zajamemo veliko količino podatkov o danem območju obravnave. Pravzaprav lahko s sistemom za virtualno lasersko skeniranje, ki ga realiziramo s komplementarno uporabo GNSS sistema z  majhnim, radijsko  vodenim  in  brezpilotnim  plovilom  UAV  (angl.  Unmanned  aerial vehicle - v našem primeru Oktokopter) ter zmogljivim digitalnim foto aparatom velike resolucije oz. ločljivosti (9 milijonov točk) zapolnimo »praznino« med terestično geodezijo in postopki klasične fotogrametrije.

Omenjena tehnologija je tudi vse večja konkurenca Aerolaserskem skeniranju (ALS) oz. LIDAR-ju ter t.i. mobilnim laserskim sistemom (MLS) predvsem na račun relativno hitre izvedbe ter razmerja med stroški in zagotovljeno visoko natančnostjo končnega rezultata.

 

 

POTEK ZAJEMA PROSTORSKIH PODATKOV

 

Na osnovi simultane uporabe mikrokopterja in sistemom virtualnega laserskega skeniranja (VLS) na terenu po postopku daljinskega zaznavanja (brezkontaktne izmere) zajamemo več milijonov točk, ki definirajo realen teren v danem trenutku zajema podatkov. Tako pridobimo veliko količino informacij o prostoru ali obravnavanem objektu (3D koordinate posamezne točke in podatek o barvi, georeferencirana slika območja obdelave visoke ločljivosti), na katerih sloni nadaljnja obdelava v pisarni s specialno programsko opremo.

 

 

Potek meritev:

1. Terenski zajem podatkov (traja od 30 min – do nekaj ur).

2. Obdelava podatkov v pisarni s specialno programsko opremo.

 

Rezultat predstavlja velika količina georeferenciranih fotografij, ki jih v posebnem programskem paketu ustrezno obdelamo ter območje obravnave predstavimo z oblakom točk (point cloud) na osnovi katerega lahko izdelamo natančne 3D modele območij ali objektov. Velika prednost omenjene tehnologije je tudi ta, da kot stranski produkt pridobimo še georeferenciran/geolociran digitalni ortofoto (DOF) velike ločljivosti (cca. 2cm), ki ga uporabimo kot podlogo že prej omenjenemu oblaku točk, ter tako dobimo končni izdelek – realističen 3D model območja ali objekta.

Projektiranje na realističnih podlagah je želja vsakega projektanta. Postavitev projektiranega objekta v prostor in realistična vizualizacija je do sedaj predstavljala zamudno delo in cenovno dostopna le določenim projektom.  Z »VLS« lahko izdelate realistične modele okolja preko katerih se lahko poljubno virtualno premikate in pridobivate metrične informacije.

 

 

Fotografije in tekst povzet iz uradne spletne strani podjetja "GEODETSKE STORITVE, Kobale Dean s.p.

Predstavitveni filmi

Vse podatke o tem letalu in tehnologiji najdete na spletni strani podjetja, od koder so povzete fotografije:

http://www.c-astral.com/

V Slovenji smo s partnerskim podjetjem, Geodetske storitve Dean Kobale s.p., trenutno edini ponudnik teh storitev, saj je to letalo edino te vrste pri nas.

 

Brezpilotna letala se v zadnjih letih ne uporabljajo več izključno v vojaške namene ter se lahko s pridom uporabljajo tudi za zajem podatkov za geodetske namene, v primeru požarov, naravnih nesreč, plazov, idr...

 

Z daljinsko vodenim letalom Bramor (podjetje C-Astral iz Ajdovščine) za zajem geo-informacijskih podatkov je omogočena izdelava ortofoto posnetkov v izjemni ločljivosti (do 1cm!), generiranje 3D modelov terena z ločljivostjo 3cm in s tem možnost kalkulacij volumnov. Kot prvo brezpilotno letalo v svoji kategoriji na svetu lahko doseže višino leta nad 4000m ASL.

 

S svojim produktom so trenutno eno najbolj prodornih civilnih podjetji na področju robotske aeronavtike oziroma brezpilotnih sistemov. Odlikuje jih izjemna kvaliteta in natančnost zračnih posnetkov ter odlične aerodinamične lastnosti letala (t.i. blended wing body konfiguracije).

 

Pred klasičnimi zajemi ortofoto ima ta način zajema prednost predvsem v:

  • ceni na km2 .

  • ločljivosti posnetkov (kamera ima ločljivost 24MP, resolucija dosega do 1cm, za primerjavo so običajne najboljše ločljivosti ortofoto posnetkov na google earth cca. 20cm.)

  • odzivnost (posnetki so naročniku na voljo v nekaj urah).

  • v oblačnem vremenu lahko to letalo leti na višini 300m nad terenom, ne ogroža življenj v zraku ali na tleh in ne povzroča hrupa ter drugih negativnih učinkov na okolje.

 

C-Astralov sistem sestavljajo letalni in zemeljski segment, vanj pa so integrirani elementi, ki jih proizvajajo tako Lockheed Martin kot tudi optika podjetja Zeiss iz Nemčije in dosti domačega znanja.

Zajem geo-informacijskih podatkov s pomočjo daljinsko vodenega brezpilotnega letala "BRAMOR"

virtualno lasersko skeniranje (vls)

Območje vasi Gubno, občina Šmarje pri Jelšah - zajem podatkov, izdelava barvnega 3D "point cluda"; 3D modela terena in DOF-a

bottom of page